A vita előtt a Várkert Bazár előtti téren tüntetők gyűltek össze Magyar Péter felhívására. Szintén ide hívta össze szimpatizánsait Dobrev Klára, a DK listavezetője is. Az alaphangot tehát a baloldal már megteremtette.
Ennek szellemében a bemutatkozó kört is többen személyeskedésre, beszólogatásra, a köztévé bírálatára használta fel. Különösen igaz ez Dobrev Klárára, Donáth Annára és Magyar Péterre, akik szerint az esti műsor egy propaganda esemény.
1. Téma: Az Európai Unió védelme és biztonsága
Huszár Viktor (MEMO) szerint „itt egy jóérzésű ember nem lehet háborúpárti” azok után, ami ezzel az országgal történt a 20. században.
– El kell kezdenünk, nekünk európaiaknak közösen költeni arra, hogy meg tudjuk védeni magunkat, amikor az USA már nem fog – jelentette ki Ungár Péter (LMP). Kiemelte azt is, hogy ne legyünk naivak, a Nyugat nem fog törődni velünk. Egyébként ellenzi az USA/EU – Kína kereskedelmi háborút.
Dobrev Klárának a védelempolitikáról is Orbán Viktor és a felcsúti kisvasút jutott eszébe. Szerinte Magyarországnak fel kell számolnia a keleti kapcsolatait, és csak Nyugat felé kellene kapcsolatot építenie.
Válasz vagy véleménynyilvánítás helyett egy Deutsch Tamáshoz címzett kérdéssel kezdte Pekárné Farkas Emese (Második Reformkor). És végül nem is jutott ideje, hogy az ukrajnai háborúról vagy a haderő-fejlesztésről beszéljen.
Márki-Zay Péter (MMN) szerint senki nem akar háborút, és az EU sem. Arról nem beszélt, hogy akkor miért szítják a feszültséget az uniós vezetők, miért küldik a fegyvereket Ukrajnába, és miért nem hajlandóak tárgyalni az oroszokkal. Ugyanakkor a kormányt vádolta háborúpártisággal a csádi misszió miatt.
– A Momentum az élharcosa az eutanázia legalizálásának – jelentette ki Donáth Anna. Szerinte mindenkinek garantálni kell a jogot a szabad életvégi döntés meghozatalához. Különös, hogy ezt épp a háború kapcsán mondta el.
Deutsch Tamás a káprátaljai magyarok szenvedéseivel kezdte. Majd emlékeztetett arra, hogy a „dollárbaloldal” valamennyi képviselője megszavazta az összes háborús döntést az EP-ben. Hangsúlyozta: egyes európai vezetők már ott tartanak, hogy nyíltan beszélnek katonák küldéséről is. – Most fog eldőlni, hogy Európa belép-e a háborúba. Atomfegyvereket akarnak telepíteni a határra – hívta fel a figyelmet.
Orbán Viktor mindent hátráltat Róna Péter (Jobbik) szerint, és azt ígérte: támogatni fog minden olyan intézkedést, amit a kormány nem. Szerinte az a legfontosabb, hogy mindenben igazodjunk az „európai közösség” irányvonalához.
A csádi missziót Magyar Péter is felemlegette, majd azzal vádolta a kormányt, hogy háborús uszítást folytat adóforintokból.
– Mi nem vagyunk harci kutyák – jelentette ki Tóth Imre (MKKP), aztán a „cyber security”-ről kezdett beszélni, majd elnézést kért az idegen szó használatáért, amiről nem feltételezi, hogy az M1 nézői értik, mit jelent.
Toroczkai László (Mi Hazánk) a magyar érdekek védelmének fontosságáról beszélt, és azt hangsúlyozta: EP választások lesznek, ezért az a fontos, melyik párt melyik frakcióba ül be, hiszen a Néppárt, de a Giorgia Meloni vezette ECR is háborúpárti szerinte.
2. Téma: Migráció
Huszár Viktor szerint a migráció jó, ha valaki tudást hoz ide, de az afrikaiakra ez nem feltétlenül igaz. Nem a beteget kell ide hozni, hanem a gyógyszert oda vinni – szögezte le arra utalva, hogy a migrációs válságokat a kialakulásuk helyén kell kezelni.
– Nincs olyan emberi jog, hogy mindenki ott éljen, ahol szeretne, de a menekülteket be kell fogadni – mondta Ungár Péter (LMP), aki a tömeges migrációért a globalistákat, a nemzetközi nagytőkét tette felelőssé, mivel óriási szerepük van a klímaváltozásban. A megoldási javaslata is részben a nagytőke megadóztatása.
Dobrev Klára (DK) ismét azzal kezdte, hogy a köztévé hazudik. Szerinte „Orbán imádja a káoszt”, és kritizálta, hogy a kormány ösztönzi a keleti cégek magyarországi befektetéseit.
A Második Reformkor politikusa a kivándorlásról beszélt, és arról, hogyan lehetne a fiatalokat itthon tartani. Mint kiderült, az iparfejlesztést jelen formájában ellenzik, és gyárak helyett inkább olyan területeket fejlesztenének, mint a „prevenciós ipar”, tehát például egészségmegőrzéssel foglalkozó képzéseket szerveznének.
– Nem védték meg az embereket a migránsoktól – állította Márki-Zay Péter (MMN) a kormánynak címezve üzenetét, és ennek kapcsán szóba hozta, hogy 6 új akkumulátorgyár épül az országban.